Çocuklarda İşeme Bozuklukları

İşeme bozukluklarını tanımlayan en kapsamlı terminoloji “Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonu (MBD)”dur. Bu problem çocuk üroloji konsültasyonlarının %40’a yakınını temsil etmektedir.

 

iseme-bozukluklari-nedir

 

Eşlik eden herhangi bir bağırsak disfonksiyonu yoksa, tek başına Alt Üriner Sistem Disfonksiyonu (İşeme ve Mesane Bozuklukları) terimi yeterlidir. İşeme bozuklukları, Uluslararası Çocuk Kontinans Derneği tarafından 5 yaş ve üstü çocuklar için “İşeme ve Mesane Disfonksiyonu” başlığı altında tanımlanmıştır. Çocuklarda idrar kaçırma olmadan da işeme bozukluğu problemleri olabileceği unutulmamalıdır.

 

cocuklarda-iseme-bozuklugu

 

Çocuklarda işeme bozuklukları mesanenin depolama fazı, işeme fazı veya her iki faz sırasındaki fonksiyonel bozukluktan kaynaklanabilir. İşeme bozukluklarına ait semptomlar (belirtiler) çocuğunuzdaki problemleri keşfetmenize faydası olacak ilk işaretlerdir.

1. Depolama fazı belirtileri: Artmış veya azalmış işeme sıklığı, inkontinans (istemsiz idrar kaçırma), urgency (ani sıkışma), noktüri (gece işeme)

 • Artmış veya azalmış işeme sıklığı: Günlük işeme sıklığı değişkendir, çocuğun yaşına ve aldığı sıvı miktarına bağlıdır. Ancak günde 3 veya daha az işeme “azalmış işeme sıklığı”dır; günde 8 veya daha fazla işeme ise “artmış işeme sıklığıdır”dır.
 • İnkontinans: İstemsiz gündüz veya gece idrar kaçırmadır. Gece yatak ıslatma enürezis olarak adlandırılır.
 • Urgency: Birden, beklenmedik bir anda işeme isteğinin olmasıdır. Ani sıkışma hissidir. Genellikle hiperaktif mesaneye işaret etmektedir.
 • Noktüri: Gece işemek için uyanılması durumudur. Enürezisdeki gibi idrar kaçırma ile sonlanmaz. Gürültü gibi bir sebeple uyanıp işemeye gitmek bu gruba dahil değildir.

 

gunduz-idrar-kacirma

 

2. İşeme fazı belirtileri: Hezitansi (duraksama), ıkınarak işeme, zayıf akım, aralıklı işeme, dizüri (işeme sırasında ağrı)

 • Hezitansi: İşemenin başlaması için bir süre bekleme ihtiyacı duyulmasıdır, işemeyi başlatırken zorluk olmasıdır.
 • Ikınarak işeme: İşemeyi başlatmak için veya işemeyi sürdürmek için karın kaslarının kullanılarak ıkınma ihtiyacı duyulmasıdır.
 • Zayıf akım: İşeme akımının zayıf ve güçsüz olmasıdır, üroflowmetre testinde belirlenir.
 • Aralıklı işeme: İşeme başladıktan sonra sürdürülememesi ve işemenin kesik kesik olmasıdır.
 • Dizüri: İşeme sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi oluşmasıdır. İşeme başlarken oluşan ağrı genellikle üretra kaynaklı iken; işeme ortası veya sonunda hissedilen ağrı mesane kaynaklıdır.

3. Diğer belirtiler: Tutma manevraları, tam boşaltamama hissi, üriner retansiyon, işeme sonrası damlatma

 • İdrar Tutma Manevraları: Genellikle çocuk bu davranışının farkında değildir, ancak aile durumu fark etmektedir. Çocuk bacakları çaprazlayarak veya kendini sıkarak işemeyi ertelemeye çalışır.
 • Tam boşaltamama hissi: Mesanede işe sonrasında hala idrar kaldığı hissidir.
 • İdrar Retansiyonu: Mesane dolu olmasına rağmen idrar yapamamaktır.
 • İşeme sonrası damlatma: İşeme sonrasında, istemsiz olarak idrarın damlamasıdır. Kızlarda vajinal reflü durumunda görülmektedir.

 

cocuklarda-idrar-tutma

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ekstrofiya-vezikalis

Ekstrofiya Vezikalis

Mesanenin dışarda olmasına Ekstrofi Vezika denir. Nadir görülen bir doğum anomal…

Devamını Oku
iseme-bozukluklarina-eslik-eden-diger-problemler

İşeme Bozukluklarına Eşlik Eden Diğer Problemler

İşeme bozukluğu olan çocuklarda zaman ilerledikçe problem bazen tek başına değil, far…

Devamını Oku
testis-tumorleri

Testis Tümörleri

Testis tümörlerinden Lyding hücreli tümörler en sık görülenlerdendir. …

Devamını Oku