İşeme Bozukluklarına Eşlik Eden Diğer Problemler

İşeme bozukluğu olan çocuklarda zaman ilerledikçe problem bazen tek başına değil, farklı problemlerle birlikte görülebilir. Değerlendirme ve tedavi aşamalarında bu problemler de göz ardı edilmemelidir. Eşlik eden diğer problemler şu şekilde sıralanabilir:

Kabızlık (Konstipasyon)

Kabızlık, gastrointestinal (sindirim) sistem ile ilişkili bir bozukluktur. Seyrek dışkılama, sert, ağrılı ve zor dışkı geçişi söz konusu olabilir. Kabızlık ve işeme bozuklukları birbirini olumsuz yönde etkileyerek tetikleyebilir. Bu nedenle tedavisi işeme bozukluklarını çözmek için önemlidir.

Dışkı Kaçırma (Fekal İnkontinans)

Dışkı kaçırma, 4 yaşından büyük çocuklarda en az 1 ay devam eden tekrarlı ve kontrolsüz dışkı kaçışı ile tanımlanır. Kabızlık ile birlikte olabilir, işeme bozuklukları ile birbirini tetikleyebilir.

 

istemsiz-idrar-kacirma-durumu

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlardandır. İdrar yolunda patojen varlığı ve çoğalması ile karakterizedir. Bebeklik döneminde ilk kez zirve yaparken, yürümeye başlama (1-3 yaş) ve tuvalet eğitimi yıllarında ikinci kez zirve yapar. Ergenlik döneminde de risk artmaktadır. Mesanenin tam boşaltılamaması idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir. Bir diğer neden bakteri yükünü artıran kabızlık ve dışkı kaçırmadır. Ayrıca dışkı dolu bağırsak/kolon yine mesanenin tam boşaltılmasını engelleyerek rezidüel idrara ve enfeksiyona yol açabilir.

 

idrar-yolu-enfeksiyonu

 

Vezikoüreteral Reflü

İdrarın mesaneden üretere ters yönde, böbreğe doğru geri akışıdır. Hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Uzun süreli idrar yolu enfeksiyonları ile de ilişkilidir. Saptanmasında işeme sisteüretrogramı kullanılır.

Nöropsikiyatrik Durumlar

İşeme bozukluğu çocuklar ve aileleri için hem fiziksel hem de psikososyal yük oluşturur. Çocukların yaşam kalitesini ve benlik algısını etkiler. Özellikle okulda yaşanan olumsuz kazalar damgalanmaya, sosyal izolasyona, kötü okul performansına, saldırganlık ve diğer davranış bozukluklarına yol açabilir. Davranış problemlerinin varlığı ise tedavinin başarı oranını olumsuz etkileyebilir. Bunun dışında özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ise işeme bozukluğuna eğilimlidirler ve bu çocukların tedavisi daha zordur.

Uyku Bozuklukları

Gece alt ıslatma (enürezis) çocuklarda uyku kalitesini bozan önemli bir faktördür. Ayrıca uyku apnesinin istemsiz idrar kaçırmaya yol açabileceği de gösterilmiştir.

Obezite

Obezite fazla vücut ağırlığı ile sağlık için risk oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimidir. Obeziste uzun süreli karın içi basıncı yaratarak mesaneyi ve işemeyi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca obez çocuklar, obez olmayanlara kıyasla hormonal farklılıklar, beslenme farklılıkları ve kişilik/davranış farklılıklarına sahip olabilir ve bu farklılıklar idrar kaçırmaya yol açabilir.

 

cocuklarda-obezite

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hipospadias-nedir-ve-tedavisi-nasil-yapilir

Hipospadias Nedir

Hipospadias, çocuğun idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil de altında olmas…

Devamını Oku
labial-yapisiklik

Labial Yapışıklık

Bazı hekimler tarafından rahim ağzının kapanması olarak da adlandırılan bu durum; kız…

Devamını Oku
cocuklarda-iseme-bozukluklari-ve-belirtileri

Çocuklarda İşeme Bozuklukları

İşeme bozukluklarını tanımlayan en kapsamlı terminoloji “Mesane ve Bağırsak Disfonksi…

Devamını Oku